Gospodarka o obiegu zamkniętym
DZIAŁAJMY RAZEM NA RZECZ ŚRODOWISKA
10 milionów +
4 000.000 +
10 000 +
(7) SIEDEM ZASAD
PRZEMYŚL (Rethink)
Przemyśl swoje nawyki konsumpcyjne, oceń czy naprawdę potrzebujesz danego zakupu, nie konsumuj tego, czego nie potrzebujesz.
OGRANICZAJ (REDUCE)
Ogranicz zużycie energii i wody, inwestuj w urządzenia o niskim zużyciu energii, wyłączaj nieużywane urządzenia, inwestuj w ubrania wysokiej jakości, wykonane z etycznie pozyskiwanych materiałów, które posłużą dłużej, otaczaj się tylko tym, czego faktycznie używasz i co jest ci niezbędne do życia.
WYKORZYSTAJ PONOWNIE (REUSE)
Unikaj przedmiotów jednorazowego użytku , używaj wielorazowych opakowań, maksymalnie wykorzystuj to, co już masz. Oddaj , sprzedaj lub podziel się produktami, których już nie używasz, rozważ zakup używanych zamiast nowych. Znajdź nowe zastosowania dla nieużywanych produktów.
NAPRAWIAJ (REPAIR)
Rozważ naprawę posiadanych urządzeń i sprzętów. Nie kupuj nowych, gdy stare ulegną awarii. Inwestuj w ubrania i obuwie dobrej jakości, a w razie potrzeby oddawaj je do naprawy.
ODNAWIAJ (REFURBISH)
Odzyskaj stare meble i daj im nowe życie dzięki nowej farbie, ponownie wykorzystaj stare części garderoby, przekształcając je w nowoczesne modele.
SEGREGUJ I PRZETWARZAJ (RECYCLE)
Starannie segreguj odpady, przetwarzać odpady organiczne - kompostuj, zadbaj o to, żeby zbędne rzeczy zostały przerobione na coś pożytecznego.
ODZYSKUJ (RECOVER)
Odpady, które nie nadają się do recyclingu mogą być wykorzystane w całości lub częściowo.
Działaj lokalnie
System GOZ, czyli Gospodarki o Obiegu Zamkniętym to rozwiązanie dzięki któremu umożliwiamy współpracę społeczności na rzecz rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym. Jest to koncepcja zmierzająca do lepszego wykorzystania zasobów, bardziej zrównoważonego rozwoju oraz ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko poprzez wytwarzanie produktów. Dzięki traktowaniu odpadów jako surowców w kolejnych etapach produkcyjnych zmniejsza się ilość odpadów wytwarzanych oraz składowanych w gminie, poprzez tworzenie zamkniętej pętli procesów.
Szereg rozwiązań, mających na celu ograniczenie produkcji odpadów poprzez wymianę produktów nadających się do użycia w systemie w pełni dopasowanym do specyfiki i potrzeb danej społeczności. Funkcje systemu dodatkowo kształtują świadomych ekologicznie mieszkańców poprzez propozycje wdrażania w życie tzw. filozofii „zero waste” oraz odpowiedzialnego korzystania z wytworzonych produktów.
LOKALNA PLATFORMA WYMIANY ZBĘDNYCH RZECZY
1.
Oddaj/Wymień
Moduł umożliwia mieszkańcom publikowanie ogłoszeń o przedmiotach, które chcieliby oddać lub wymienić.
2.
PSZOK
Operator PSZOK może zamieszczać ogłoszenia z przedmiotami dostępnymi w punkcie, których stan pozwala na ich dalsze użytkowanie.
3.
Potrzeba
Instytucje mogą zgłaszać zapotrzebowanie na różnego rodzaju używane przedmioty.
Działaj lokalnie
EDUKujemy
Dobre praktyki
Dobre praktyki powinny stanowić inspirację do rozpoczęcia indywidualnych zmian w codziennym życiu każdego mieszkańca.
Celem tej części jest promowanie edukacji ekologicznej poprzez zamieszczanie pomysłów dotyczących wdrażania w życie filozofii „zero waste” poprzez konkretne przykłady takie jak:
- wielorazowe torby na zakupy,
- własne pojemniki na żywność sprzedawaną na wagę,
- pomysły na ponowne wykorzystanie ubrań (np. szmatki, torby itp.),
- kreatywne inspiracje.
Inicjatywy społeczne
Inicjatywy społeczne umożliwiają propagowanie szeregu inicjatyw proekologicznych minimalizujących ilość produkowanych odpadów.
Do takich inicjatyw mogą należeć:
- punkty wymiany książek,
- organizowanie w gminie „kawiarenek naprawczych” – warsztatów promujących samodzielną naprawę przedmiotów codziennego użytku,
- społeczne lodówki.
Stanowią idealne narzędzie aktywizacji ekologicznej społeczeństwa, zachęcając i zapewniając wsparcie oddolnym inicjatywom mieszkańców.
Lokalne punkty napraw
Jedną z przyczyn nadmiernego gromadzenia odpadów jest wyrzucanie sprzętów, które mogłyby jeszcze zostać naprawione i odzyskać drugie życie.
Użytkownik modułu GOZ ma pod ręką pełną i przejrzystą informację o lokalnych punktach napraw sprzętów typu RTV, AGD i innych.
Dzięki dostępności informacji o lokalnych punktach napraw możemy znacząco zmniejszyć konsumpcję a tym samym ograniczyć produkcję odpadów.
INTEGRACJA ZE STRONĄ GMINY
INTEGRACJA
Moduł GOZ powiązany jest ze stroną internetową gminy oraz wyszukiwarką odpadów. W zależności od wyszukanych odpadów pojawiają się dedykowane artykuły. Zwiększa to świadomość mieszkańców na temat ekologii, przez co znacząco przyczynia się do ograniczenia ilości odpadów generowanych w gminie. Co za tym idzie, wprowadza mieszkańców w Gospodarkę w Obiegu Zamkniętym.