Gospodarka o obiegu zamkniętym

DZIAŁAJMY RAZEM NA RZECZ ŚRODOWISKA

100 milionów +

heco_logo_strip
Dostarczonych wiadomości

10 milionów +

heco_logo_strip
Użytkowników

10 tysięcy +

heco_logo_strip
Dostępnych miejscowości

(7) SIEDEM ZASAD

heco_logo_strip
eco-education

PRZEMYŚL (Rethink)

Przemyśl swoje nawyki konsumpcyjne, oceń czy naprawdę potrzebujesz danego zakupu, nie konsumuj tego, czego nie potrzebujesz.

eco-education

OGRANICZAJ (REDUCE)

Ogranicz zużycie energii i wody, inwestuj w urządzenia o niskim poborze energii, wyłączaj nieużywane urządzenia, kupuj ubrania wysokiej jakości, wykonane z etycznie pozyskiwanych materiałów, które posłużą dłużej, otaczaj się tylko tym, czego faktycznie używasz i co jest ci niezbędne do życia.
eco-education

WYKORZYSTAJ PONOWNIE (REUSE)

Unikaj przedmiotów jednorazowego użytku, używaj wielorazowych opakowań, maksymalnie wykorzystuj to, co już masz. Oddaj, sprzedaj lub podziel się produktami, których już nie potrzebujesz, rozważ zakup używanych zamiast nowych. Znajdź kolejne zastosowania dla nieużywanych produktów.

eco-education

NAPRAWIAJ (REPAIR)

Rozważ naprawę posiadanych urządzeń i sprzętów. Nie kupuj nowych, gdy stare ulegną awarii. Inwestuj w ubrania i obuwie  dobrej jakości, a w razie potrzeby oddawaj je do naprawy.

eco-education

ODNAWIAJ (REFURBISH)

Odzyskaj stare meble i daj im nowe życie dzięki nowej farbie, ponownie wykorzystaj stare części garderoby, przekształcając je w nowoczesne modele.

eco-education

SEGREGUJ I PRZETWARZAJ (RECYCLE)

Starannie segreguj odpady, przetwarzaj odpady organiczne - kompostuj, zadbaj o to, żeby zbędne rzeczy zostały przerobione na coś pożytecznego.

eco-education

ODZYSKUJ (RECOVER)

Odpady, które nie nadają się do recyklingu, mogą być wykorzystane w całości lub częściowo.

Działaj lokalnie

heco_logo_strip

System GOZ, czyli Gospodarki o Obiegu Zamkniętym to rozwiązanie, dzięki któremu umożliwiamy współpracę społeczności na rzecz rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym. Jest to koncepcja zmierzająca do lepszego wykorzystania zasobów, bardziej zrównoważonego rozwoju oraz ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko poprzez wytwarzanie produktów. Dzięki traktowaniu odpadów jako surowców w kolejnych etapach produkcyjnych zmniejsza się  ilość odpadów wytwarzanych oraz składowanych w gminie, poprzez tworzenie zamkniętej pętli procesów.

Szereg rozwiązań, mających na celu ograniczenie produkcji odpadów poprzez wymianę produktów nadających się do użycia w systemie w pełni dopasowanym do specyfiki i potrzeb danej społeczności. Funkcje systemu dodatkowo kształtują świadomych ekologicznie mieszkańców poprzez propozycje wdrażania w życie tzw. filozofii „zero waste” oraz odpowiedzialnego korzystania z wytworzonych produktów.

LOKALNA PLATFORMA WYMIANY ZBĘDNYCH RZECZY

heco_logo_strip
Moduł „Oddaj/Wymień” umożliwia użytkownikom publikowanie ogłoszeń o przedmiotach, które chcieliby oddać lub wymienić. Dodatkowo operator PSZOK może zamieszczać ogłoszenia z przedmiotami dostępnymi w punkcie, których stan pozwala na ich dalsze użytkowanie. Ogłoszenia są grupowane w kategorie pozwalające na wygodne i efektywne użytkowanie modułu. Umieszczając ogłoszenie, po wybraniu stosownej kategorii, może podać lokalizację, swoje dane kontaktowe oraz zamieścić zdjęcie oferowanych przedmiotów. Użytkownicy mają wgląd w listę aktualnie dostępnych ogłoszeń i w łatwy sposób mogą wyszukać interesujące ich oferty.

1.

Oddaj/Wymień

heco_logo_strip

Moduł umożliwia mieszkańcom publikowanie ogłoszeń o przedmiotach, które chcieliby oddać lub wymienić.

2.

PSZOK

heco_logo_strip

Operator PSZOK może zamieszczać ogłoszenia z przedmiotami dostępnymi w punkcie, których stan pozwala na ich dalsze użytkowanie.

3.

Potrzeba

heco_logo_strip

Instytucje mogą zgłaszać zapotrzebowanie na różnego rodzaju używane przedmioty. 

Działaj lokalnie

heco_logo_strip

EDUKujemy

heco_logo_strip_white

Dobre praktyki

heco_logo_strip

Dobre praktyki powinny stanowić inspirację do rozpoczęcia indywidualnych zmian w codziennym życiu każdego mieszkańca.

Celem tej części jest promowanie edukacji ekologicznej poprzez zamieszczanie pomysłów dotyczących wdrażania w życie filozofii „zero waste” poprzez konkretne przykłady takie jak:

  • wielorazowe torby na zakupy,
  • własne pojemniki na żywność sprzedawaną na wagę,
  • pomysły na ponowne wykorzystanie ubrań (np. szmatki, torby itp.),
  • kreatywne inspiracje.

Inicjatywy społeczne

heco_logo_strip

Inicjatywy społeczne umożliwiają propagowanie szeregu inicjatyw proekologicznych minimalizujących ilość produkowanych odpadów.

Do takich inicjatyw mogą należeć:

  • punkty wymiany książek,
  • organizowanie w gminie „kawiarenek naprawczych” – warsztatów promujących samodzielną naprawę przedmiotów codziennego użytku,
  • społeczne lodówki.

Stanowią idealne narzędzie aktywizacji ekologicznej społeczeństwa, zachęcając i zapewniając wsparcie oddolnym inicjatywom mieszkańców.

Lokalne punkty napraw

heco_logo_strip

Jedną z przyczyn nadmiernego gromadzenia odpadów jest wyrzucanie sprzętów, które mogłyby jeszcze zostać naprawione i odzyskać drugie życie.

Użytkownik modułu GOZ ma pod ręką pełną i przejrzystą informację o lokalnych punktach napraw sprzętów typu RTV, AGD i innych.

Dzięki dostępności informacji o lokalnych punktach napraw możemy znacząco zmniejszyć konsumpcję a tym samym ograniczyć produkcję odpadów.

INTEGRACJA ZE STRONĄ GMINY

heco_logo_strip_white

INTEGRACJA

heco_logo_strip

Moduł GOZ powiązany jest ze stroną internetową gminy oraz wyszukiwarką odpadów. W zależności od wyszukanych odpadów pojawiają się dedykowane artykuły. Zwiększa to świadomość mieszkańców na temat ekologii, przez co znacząco przyczynia się do ograniczenia ilości odpadów generowanych w gminie. Co za tym idzie, wprowadza mieszkańców w Gospodarkę w Obiegu Zamkniętym.

GRY EDUKACYJNE

heco_logo_strip_white

AKCJA SEGREGACJA

heco_logo_strip
Wyrzucić karton po mleku?
Co zrobić z opakowaniem po jogurcie?
Do jakiego kosza powinna trafić choinkowa bombka?
Sprawdź, czy wiesz!

ZACHĘCONY?

heco_logo_strip
kontakt@ecoharmonogram.pl
+48 503 485 548
phone